Ryczałt ewidencjonowany

 

Ryczałt Od Przychodów Ewidencjonowanych – Uproszczona Forma Opodatkowania Twojego Biznesu


Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Charakteryzuje się tym, że nie uwzględnia się w niej kosztów podatkowych. Innymi słowy, podatek płaci się jedynie od przychodów, a nie od zysku. To rozwiązanie jest idealne dla przedsiębiorców, których koszty podatkowe stanowią mało istotny element działalności oraz dla tych, którzy chcą uniknąć skomplikowanych procedur księgowych i preferują prostą, ale przejrzystą formę ewidencji finansowej.

Kto morze korzystać z ryczałtu ewidencjonowanego?

Zasady opodatkowania ryczałtem zostały określone w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uprawnieni do stosowania tej formy opodatkowania są m.in.:

 • przedsiębiorcy prowadzący indywidualnie działalność gospodarczą,
 • spółki cywilne osób fizycznych,
 • spółki jawne osób fizycznych.

Jednym z warunków korzystania z niej jest limit przychodów netto, które w roku poprzedzającym rok podatkowy nie mogą przekraczać wartości 2 mln. euro. Nie wszystkie też rodzaje działalności kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu.

Jakie są zalety i zasady prowadzenia ryczałtu ewidencjonowanego?

Wybór ryczałtu ewidencjonowanego to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Brak konieczności prowadzenia skomplikowanej księgowości oraz możliwość płacenia podatku tylko od przychodów to główne zalety tej formy opodatkowania.

Maksymalne uproszczenie

Nie księgujemy każdej transakcji, w tym kosztów podatkowych. Twoja księgowość ogranicza się do ewidencjonowania przychodów.

Stała stawka podatku

Bez względu na koszty, które poniosłeś, płacisz stały procent od zarejestrowanego przychodu.

Przewidywalność

Dzięki stałej stawce podatku, łatwiej zaplanujesz finanse i przewidzisz przyszłe zobowiązania podatkowe.

Dokładność i Rzetelność

Ewidencję przychodów prowadzimy z dokładnością i rzetelnością wymaganą prawem. Wszystkie transakcje finansowe dotyczące przychodów oraz środków trwałych są udokumentowane i zarchiwizowane.

Przechowywanie Dokumentów

Jesteś zobowiązany przechowywać wszystkie dokumenty finansowe związane z działalnością gospodarczą przez okres 5 lat. Jest to istotne w przypadku kontroli podatkowej. Niezależnie od tego, przechowujemy Twoją dokumentację w postaci cyfrowej na zabezpieczonych serwerach.

Podatek Dochodowy

Na podstawie prowadzonej ewidencji obliczamy zryczałtowany podatek dochodowy oraz podatek VAT i składamy stosowne deklaracje do odpowiedniego urzędu skarbowego. Do Ciebie należy obowiązek zapłaty podatków, który możesz zrealizować bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego.

Roczne Rozliczenie

Na koniec roku obrotowego sporządzamy zeznanie roczne (PIT-28), które obejmuje wysokość uzyskanego przychodu, kwoty odliczeń od podstawy opodatkowania, kwoty ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz obliczenie podatku zryczałtowanego.

Informowanie o zmianach w działalności

W przypadku zmian w rodzaju prowadzonej działalności lub innych istotnych informacji podatkowych, masz obowiązek poinformować o tym organ podatkowy.

Usługa prowadzenia ewidencji przychodów obejmuje w szczególności

 • prowadzenie ewidencji przychodów podatkowych
 • prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupu dla celów rozliczenia podatku VAT
 • prowadzenie ewidencji środków trwałych i amortyzacji
 • formalną weryfikację dostarczonych dowodów księgowych
 • przygotowanie rozliczeń i deklaracji podatkowych (PIT, VAT)
 • przygotowanie raportów dla GUS
 • przygotowanie rocznego rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego
 • monitoring należności i zobowiązań
 • reprezentację przed Urzędem Skarbowym i ZUS

Cena usługi prowadzenia ryczałtu ewidencjonowanego zaczyna się od 200 zł i zależy od czynników takich jak skomplikowanie działalności firmy, zakres usług, jej wielkość, liczba dokumentów czy liczba pracowników. Dlatego też, w celu oszacowania wartości usługi prosimy o kontakt z nami.

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry