Księga przychodów i rozchodów


Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (PKPiR) - Twoja uproszczona ewidencja finansowa


Czym jest PKPiR?

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów to uproszczona forma prowadzenia księgowości. Jej głównym celem jest ewidencja wyłącznie przychodów i kosztów podatkowych, co pozwala na obliczenie podatku dochodowego oraz VAT. To prosty i elastyczny sposób na prowadzenie ewidencji finansowej, szczególnie odpowiedni dla małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych.

Kto może prowadzić PKPiR?

Zasady prowadzenia PKPiR zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Uprawnionymi do jej stosowania są:

 • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
 • spółki cywilne osób fizycznych,
 • spółki jawne osób fizycznych,
 • spółki partnerskie,
 • przedsiębiorstwa w spadku osób fizycznych.

Jednakże istnieje pewne ograniczenie - te podmioty mogą korzystać z PKPiR tylko wtedy, gdy ich przychody netto za poprzedni rok obrotowy nie osiągnęły wartości 2 mln. euro.

Jakie są zalety i zasady prowadzenia PKPiR?

Przystępność i Oszczędność Czasu

PKPiR jest stosunkowo prostym systemem ewidencji. Nie wymaga skomplikowanych rozliczeń ani zaawansowanego rozumienia zasad księgowości. Dzięki temu oszczędzasz cenny czas, który możesz przeznaczyć na rozwijanie swojego biznesu.

Oszczędności Finansowe

Prowadzenie PKPiR jest znacznie tańsze niż wdrożenie pełnej księgowości. To idealne rozwiązanie dla małych firm, które chcą obniżyć koszty działalności.

Transparentność Finansów

Dzięki prowadzeniu PKPiR masz stały wgląd w aktualny stan finansów Twojej firmy. Pozwoli Ci to na podejmowanie mądrych decyzji biznesowych i unikanie niepotrzebnych ryzyk.

Obniżenie Zobowiązań Podatkowych

Poprzez zaksięgowanie kosztów działalności możesz zmniejszyć podstawę opodatkowania, a tym samym obciążenia podatkowe. Jeśli dopiero zakładasz działalność, to z przyjemnością doradzimy wybór odpowiedniej dla Twojego biznesu formy opodatkowania.

Możliwość korzystania z ulg

Możesz korzystać z różnych ulg podatkowych określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Dokładność i Rzetelność

Ewidencję w PKPiR prowadzimy z dokładnością i rzetelnością wymaganą prawem. Wszystkie transakcje finansowe dotyczące przychodów i kosztów oraz środków trwałych są udokumentowane i zarchiwizowane.

Przechowywanie Dokumentów

Jesteś zobowiązany przechowywać wszystkie dokumenty finansowe związane z działalnością gospodarczą przez okres 5 lat. Jest to istotne w przypadku kontroli podatkowej. Niezależnie od tego, przechowujemy Twoją dokumentację w postaci cyfrowej na zabezpieczonych serwerach.

Podatek Dochodowy

Na podstawie prowadzonej ewidencji obliczamy podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek VAT i składamy stosowne deklaracje do odpowiedniego urzędu skarbowego. Do Ciebie należy obowiązek zapłaty podatków, który możesz zrealizować bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego.

Roczne Rozliczenie

Na koniec roku obrotowego sporządzamy zeznanie roczne (PIT-36, PIT-36L), które zawiera podsumowanie przychodów i kosztów, kwoty ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, kwoty zmniejszeń lub zwiększeń podstawy opodatkowania oraz obliczenie podatku.

Usługa prowadzenia PKPiR obejmuje w szczególności

 • prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów podatkowych
 • prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupu dla celów rozliczenia podatku VAT
 • prowadzenie ewidencji środków trwałych i amortyzacji
 • formalną weryfikację dostarczonych dowodów księgowych
 • przygotowanie rozliczeń i deklaracji podatkowych (PIT, VAT)
 • przygotowanie raportów dla GUS
 • przygotowanie rocznego rozliczenia podatku dochodowego
 • monitoring należności i zobowiązań
 • reprezentację przed Urzędem Skarbowym i ZUS

Cena usługi prowadzenia PKPiR zaczyna się od 200 zł i zależy od czynników takich jak skomplikowanie działalności firmy, zakres usług, jej wielkość, liczba dokumentów czy liczba pracowników. Dlatego też, w celu oszacowania wartości usługi prosimy o kontakt z nami.

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry